Lajmet e fundit

Kush ?sht? Trabzonspori?

Kush ?sht? Trabzonspori?

Kund?rshtari i Vllaznis? p?r turin e dyt? t? Kup?s Intertoto, skuadra e Trabzonsporit, ?sht? nj? nd?r klubet m? t? shquara t? Turqis?, fama e t? cilit i ka kaluar kufijt? vend?s dhe ka arritur Europ?n. Historia e turqve ?sht? pak a shum? e nj?jt? me Vllaznin?, sepse edhe Trabzonspori ka rivalizuar gjithnj? me ekipet e njohura t? qyteteve t? m?dha, ashtu si shkodran?t. Fama e arritur dhe themelimi i k?tij klubi, ka qen? jo i leht?. Klubi ka funksionuar n? dy stade, ku n? fillim jan? formuar nj?koh?sisht tri skuadra amatore, Admangu?i, Karadenzigu?i dhe Martispor, t? cilat m? von? jan? bashkuar n? nj? klub t? vet?m, me emrin Trabzonspor, q? u themelua m? 2 gusht t? vitit 1967.

Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb 1:0

Ai vet? nuk e kishte besuar kurr? se do t? mjaftonin 180 minuta n? Kupat e Europ?s q? t?i hynte kaq shpejt n? zem?r k?tij populli, q?, p?r futbollin, ?sht? gati t? b?j? marr?zira. Arlind Nora e ka kuptuar shpejt kushtin p?r t? qen? ?i pranuesh?m?. K?tu, n? Shkod?r duhet t? jesh protagonist q? n? fillim me gol. U tha, u b?. Sh?non n? Zagreb e b?n s?rish t? nj?jt?n gj? dje n? Shkod?r. Ndeshja e dyt?, e luajtur n?n nj? turm? t? madhe tifoz?sh, dhe n?n dritat e projektor?ve ka nj? histori krejt tjet?r nga ajo e kryeqytetit kroat. Loja fillon ashtu si gjithnj? p?r nj? skuad?r shqiptare, top mbas shpin?s s? mbrojtjes dhe kund?rshtari del i vet?m me portierin.

Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb  1:0
Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!

Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!

Rezultati i ndeshjes s? par?, p?r m? tep?r loja e zhvilluar nga ekipi i tij, e kan? ngrohur shum? Mirel Jos?n. Ai tashm? e ka p?r detyr? t? b?j? gati skuadr?n ashtu si? duhet p?r ndeshjen e kthimit, n? m?nyr? q? Vllaznia t? jet? skuadra e kualifikuar p?r n? turin tjet?r. N? Zagreb, sipas trajnerit t? kuqebluve, ekipi ka dh?n? maksimumin e tij dhe kjo n? nj?far? m?nyre e ka b?r? edhe m? tep?r entuziast at?. Ndoshta nuk e ka pritur nj? paraqitje t? till?, p?r vet? faktin se n? krahasim me kroat?t, q? ishin n? kulmin e st?rvitjes, shkodran?t kan? qen? shum? prapa n? k?t? drejtim.

Safet Osja: Te mos pesojme gol

Ndonese me perfundimin e sezonit te kaluar kishte kerkuar publikisht ta dorezonte shiritin e kapitenit, te shtunen e kaluar Vllaznia ka dale ne fushen e stadiumit te Zagrebit e rreshtuar pas Safet Osjes. Ne te vertete, problemi i shiritit eshte ?gervishtur? pak minuta perpara nisjes per ne Kroaci, kur, si me gjysme humori, tekniku Josa pati thene se ?kapitenin do ta vendosim me short?. Por, ne te vertete, ne Zagreb nje gje e tille nuk eshte diskutuar fare, ndersa Joses i eshte dashur te perballoje probleme te tjera perpara ndeshjes, keshtu qe shiriti ka mbetur ne krahun e Osjes.

Safet Osja: Te mos pesojme gol
Vllaznia: ?Dabulla?, harrohet Zagrebi

Vllaznia: ?Dabulla?, harrohet Zagrebi

Si do te vendoset fati i mbrojtesit Dabulla? Pezullimi dhe gjobitja e tij ka marre permasa te gjera ne opinionin publik shkodran dhe me gjere. Kjo ka qene edhe pika me e nxehte e dy diteve te fundit ne qytetin verior, qe ka spostuar teresisht nga vemendja takimin e kthimit me kroatet e NK Zagreb. Ne te gjithe kete mesele qe ka perfshire kampin shkodran - duhet pranuar se nuk eshte aspak pozitive per vete momentin qe kalon Vllaznia - ?rruga? duket ?pa krye?.

Fushaj: Vllaznia, nj? hap larg Trabzonsporit

Ka mbetur i k?naqur nga rezultati i takimit t? par? t? Intertotos, mbi t? gjitha p?r rezultatin e arritur, ngaq? l? vend p?r shpresa kualifikimi n? turin e dyt?. Valter Fushaj ?sht? takuar n? pragndeshjen me Zagrebin edhe me presidentin e vendit, Alfred Moisiu, dhe pik?risht ky takim duket se i ka motivuar edhe m? tep?r futbollist?t e Vllaznis? n? k?rkim t? nj? rezultati sa m? t? mir?. Pasi ka marr? vesh p?r ballafaqimin e futbollist?ve shkodran? me kroat?t e Zagrebit, Presidenti Moisiu ka ftuar n? ambientet e hotel \"West\", ku ai ishte i akomoduar, numrin nj? t? klubit t? Vllaznis?, Valter Fushaj.

Fushaj: Vllaznia, nj? hap larg Trabzonsporit